کفپوش-سرامیک-را-چطور-نظافت-کنیم

در حالی که کفپوش سرامیک به‌عنوان کفپوشی مقاوم که می‌توان از آن در شرایط سخت مثل شرایط آب و هوایی بد، محل‌های پر رفت و آمد و جاهایی که در معرض آلودگی قرار دارند استفاده کرد شناخته می‌شود، باز هم برای این‌که زیبایی خود را حفظ کند به نظافت و رسیدگی نیاز دارد. هم‌چنین باید بدانید که انواع سرامیک مشخصات متفاوتی دارند و برای نظافت، به روش‌های مختلفی از امور نظافتی نیاز دارند.

انواع سرامیک

  • سرامیک بدون لعاب: سرامیک یک نوع گل است که با رسوبات مختلفی ترکیب می‌شود و پس از پخته شدن، به کاشی‌های سفت و محکم تبدیل می‌شود. دوام بالای این نوع کفپوش ناشی از گرما دیدن مواد سازنده‌ی آن است. با این حال حتی مقاوم‌ترین سرامیک هم یک میزان تخلخل طبیعی دارد که ناشی از روزنه‌های بی‌شمار پنهان در سطحش است. وقتی سرامیک نصب می‌شود، یک روکش محافظ باید روی آن کشیده شود تا از نفوذ آب و لکه‌های مایع به سرامیک جلوگیری کند.
  • سرامیک لعاب‌دار: این سرامیک مثل کفپوش پورسلین معمولی پخته می‌شود تا سطح آن محکم شود. با این حال روی این نوع سرامیک لعاب زده می‌شود که از آن در برابر نفوذ آب و لکه‌های مایع جلوگیری می‌کند. لعاب بیشتر مشکلات نگهداری و امور نظافتی مربوط به سرامیک را حل می‌کند و باعث می‌شود گرد و خاک و لکه‌ها، به منفذهای کفپوش نفوذ نکنند.
  • پورسلین: این نوع سرامیک که در دمایی بالا پخته می‌شود محکم‌تر و فشرده‌تر از انواع دیگر آن است. البته پورسلین هم در حالت خام دوام بالایی ندارد اما معمولا روی آن لعاب داده می‌شود که در برابر آسیب‌دیدگی مقاوم شود. پورسلین به نگهداری و نظافت زیادی نیاز ندارد.
  • تراکوتا: تراکوتا یک نوع خاص از سرامیک است که لعاب ندارد و از خاک رس روشن ساخته می‌شود. از آن‌جایی که این نوع سرامیک لعاب ندارد، باید مرتب نگهداری و نظافت شود؛ چون در برابر لکه، شرایط آب و هوایی و رطوبت آسیب‌پذیر است.

نگهداری از سرامیک

حتی در خصوص کفپوش سرامیک لعاب‌دار هم بهتر است لکه‌ها و کثیفی‌ها را در اسرع وقت از روی آن پاک کنید. اگر اجازه دهید مواد رنگی روی سطح کفپوش بمانند، ممکن است پاک کردن آن‌ها مشکل شود و رنگ سرامیک را تغییر دهند. لکه‌ها هم‌چنین ممکن است برای بندکشی بین کاشی‌ها هم مشکل ایجاد کنند. استفاده از یک جاروی نرم یا جاروبرقی بدون سری بزرگش برای انجام امور نظافتی هفتگی کافی است. کشیدن تی نم‌دار یا خشک هم می‌تواند روشی مناسب باشد.
هم‌چنین می‌توانید با پهن کردن پادری جلوی درها و ورودی‌ها از ورود ذرات گرد و خاک و نشستن آن‌ها روی کفپوش جلوگیری کنید. پهن کردن پادری زیر سینک ظرفشویی و جاهایی که افراد برای مدت‌های طولانی می‌ایستند هم می‌تواند مفید باشد.

 کفپوش سرامیک را چطور نظافت کنیم-1

تی کشیدن کفپوش سرامیک

در حالی که کفپوش سرامیک لعاب‌دار در برابر آب مقاوم است، بندکشی بین کاشی‌ها این‌طور نیستند. سرامیک بدون لعاب مثل تراکوتا هم، مثل بندکشی اطرافش در برابر آب آسیب‌پذیر است و نفوذ رطوبت به آن، به شل شدن بندکشی و ایجاد کپک منجر می‌شود. اگر این نوع سرامیک خیس شود بهتر است سریع آن را با دستمال تمیز خشک کنید.

  • تی کشیدن معمولی: در کل بهتر است کفپوش سرامیک را با چیزی جز یک تی نرم و آب گرم نظافت نکنید. چربی و کثیفی به راحتی روی سطح کفپوش سرامیک می‌نشینند و پاک کردن آن‌ها بسیار ساده است. مطمئن شوید پس از انجام امور نظافتی، آبی که روی کفپوش می‌ماند را خشک کنید.
  • استفاده از سرکه سفید: برای ضدعفونی کردن کفپوش سرامیک به شیوه‌ی طبیعی، می‌توانید یک فنجان سرکه سفید را با ۴ لیتر آب مخلوط کنید و با استفاده از آن کفپوش را تی بکشید. سپس باید دوباره با آب خالی کفپوش را تی بکشید تا سرکه روی آن نماند و بو ندهد.
  • استفاده از مایع ظرفشویی: مایع ظرفشویی هم می‌تواند مایع شوینده‌ی مناسبی برای کفپوش سرامیک باشد. چند قطره مایع ظرفشویی را با ۴ لیتر آب مخلوط کنید و سپس کفپوش را با آن تی بکشید. باز هم باید برای بار دوم کفپوش را با آب خالی تی بکشید تا مایع ظرفشویی روی آن نماند. اگر لازم بود با حوله کفپوش را خشک کنید.
  • مواد شوینده‌ی تجاری: استفاده از مواد شوینده برای نظافت سرامیک لعاب‌دار معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند. فقط باید مشخصات محصول مورد نظر را بررسی کنید تا برای نظافت کفپوش مناسب باشد. اگر شک دارید می‌توانید مایع شوینده را روی قسمتی از کفپوش امتحان کنید.

نظافت بندکشی کفپوش سرامیک

بندکشی بین کاشی‌ها در برابر نفوذ آب، لکه و رشد کپک آسیب‌پذیر است. این بندکشی‌ها باید مرتب تمیز شوند تا آسیب نبینند. می‌توانید مقداری برابر از جوش شیرین و آب را با هم ترکیب کنید و با یک فرچه روی بندکشی بکشید. با این کار کپک‌های به وجود آمده در بندکشی‌ها نیز از بین می‌روند.
در پایان این‌که اگر از مشکلاتی مثل کمردرد یا دیگر مشکلات فیزیکی رنج می‌برید، نظافت کفپوش می‌تواند فشار زیادی به شما وارد کند و بهتر است این کار را به شرکت‌های امور نظافتی بسپارید.