نکاتی-که-با-دانستن-آن_ها-از-قالیشویی-بی_نیاز-می_شوید
با رعایت نکاتی در مورد مراقبت‌های کلی، تمیز کردن اصولی و لکه بری، فرش‌ و قالی به بهترین صورت ممکن به نظر خواهند رسید. علاوه براین نحوه‌ی رسیدگی به فرش‌ و قالی‌های مختل نیز اهمیت زیادی دارد که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت. نحوه‌ی مراقبت از فرش‌ براساس سایز، بافت و جنس تعیین می‌شود. مثلا  نحوه‌ی مراقبت از فرش‌های بزرگ دقیقا مشابه فرش‌های بالای ۴ متر است. به خواندن ادامه دهید تا با اطلاعاتی آشنا شوید که شما را ازقالیشویی بی‌نیاز می‌کنند.
 • برای زدودن گرد و غبار از روی فرش‌های بزرگ از جاروبرقی استفاده کنید. درست مثل موکت، جارو کشیدن فرش‌های بزرگ نیز بهترین روش برای تمیز نگه داشتن آن‌ها است. اگر امکان دارد فرش‌ را برگردانید و پشت آن را نیز جارو بکشید تا گرد و خاکی که به مرور زمان باعث پوسیدگی پیش از موعد فرش‌ می‌شود از بین بروند. حواس‌تان باشد که لبه‌های فرش‌ را جارو نزنید.
 • موی حیوانات خانگی را با برس فرش‌ تمیز کنید. جارو برقی در برخی موارد قادر به برداشتن موی حیوانات خانگی نیست. با استفاده از یک برش پلاستیکی در جهت خواب فرش‌ موها را از روی فرش‌ بلند کنید.
 • هر سال فرش‌ها را یک بار لوله کنید. جای پا و نور خورشید باعث خوابیدن بافت فرش‌ می‌شوند. سالی یک تا دو بار آن‌ها را لوله کرده و دور از دسترس قرار دهید.
 • فرش‌ها را بتکانید. اگر سایز فرش‌ کوچک است آن را به بیرون از خانه برده و به آِن ضربه بزنید تا گرد و خاک از آن خارج شود. هنگام تکاندن فرش‌ مراقب باشید که همسایه‌ها را آزرده خاطر نکنید.

نکات قالیشویی-1

تمیز کردن فرش‌های خاص

فرش‌های خاص مراقبت خاص خود را می‌طلبند. برچسب مخصوص مراقبت از فرش‌ را نگه‌دارید، این کار از صرف هزینه‌های غیرضروری برای سپردن فرش‌ به قالیشویی جلوگیری خواهد کرد. براساس دستورالعمل برچسب،  از آن فرش‌ نگهداری کنید.
 • فرش‌های بافتنی: قبل و بعد از تمیر کردن فرش‌ قسمت‌های وصله شده را بررسی کنید. باتوجه به برچسب راهنمای فرش‌ ببینید قابل شست‌ و‌ شو است یا نه. اگر قابل شست‌ و‌ شو است آن را درون کیسه‌های مخصوص شست‌ و‌ شو قرار دهید. با آب سرد و دور ملایم ماشین لباسشویی فرش‌ را شست و ش داده و سپس کاملا آب‌کشی کنید. سرعت خشک‌کن باید بسیار پایین باشد. فرش‌های بزرگ‌تر را روی زمینی سیمانی یا کاشی قرار دهید یا زیرشان یک پتوی قدیمی بگذارید. طبق دستورالعمل فرش‌، کف مخصوص شست‌ و‌ شوی فرش‌ را با اسفنج به سطح فرش‌ بمالید و با آب کشیدن یا جارو زدن کار را تمام کنید. قبل از قراردادن فرش‌ سر جای خودش باید کاملا خشک شده باشد.
 • فرش‌های دست بافت و قدیمی: فرش‌های دست‌بافت شرقی را هم دقیقا مثل فرش‌های معمولی جاروبرقی بکشید اما درمورد قالیچه‌های قدیمی و آنتیک بیشتر مراقب باشید. روی آن‌ها پلاستیکی مشبک قرار دهید و برای محکم کردن آن روی قالیچه از تعدادی کتاب یا آجر استفاده کنید. سپس روی پلاستیک مشبک را جارو بکشید. این قالیچه‌ها باید سالی یک مرتبه به صورت تخصصی و حرفه‌ای و توسط قالیشویی تمیز شوند. مرتبا آن را پشت و رو کنید تا هر دو طرف آن به یک اندازه پاخورده شود و اگر درمعرض نور مستقیم خورشید باشد، دچار رنگ‌پریدگی خواهد شد.
توجه: حتما در زمان خرید قالیچه‌های آنتیک و قدیمی تا آن‌جا که می‌توانید از فروشنده درباره‌ی جنس و بافت آن قالیچه اطلاعات بگیرید و درمورد نکات مراقبتی آن سوال کنید.

نکات قالیشویی-2

 • قالیچه‌های الیاف کوار، سیسال، حصیری و  الیاف گیاهی: قالیچه‌های ساخته شده با این الیاف طبیعی بافت بزرگی دارند که باعث می‌شود گرد و خاک روی آن نماند و به زمین برسد. به طور مرتب قالیچه را بردارید و زمین را جارو بزنید. بسیاری از این قالیچه‌ها دو رو هستند، اگر قالیچه‌ی شما دو روست هربار که جارو می‌کنید یک‌ طرف آن را پهن کنید تا بافت هر دو طرف به یک اندازه در اثر پا خوردن بخوابد. تمیز کردن لکه‌های قالیچه‌های الیاف طبیعی را در همان اتاقی که قالیچه پهن است انجام دهید. زیر آن پلاستیک یا حوله‌ای بیاندازید تا کفپوش آسیب نبیند. محل لکه را با برس آغشته به آب و صابون به آرامش تمیز کنید و سپس با آب تمیز شستشو دهید. حوله‌ای مرطوب را بالای منطقه‌ی لکه‌گیری شده قرار دهید. سعی کنید قسمت لکه‌دار را با حداقل آب ممکن تمیز کنید. برای خشک شدن سریع‌تر آن از پنکه یا سشوار استفاده کنید. آب الیاف طبیعی را خراب می‌کند پس برای افزایش طول عمر قالیچه‌‌ی‌تان، کار لکه گیری را به سرعت انجام داده و کاملا خشک‌کش کنید. هم‌چنین می‌توانید این کار را به قالیشویی بسپارید. بعضی از قالیچه های الیاف طبیعی از تکه های مربع شکل کوچکی که به هم دوخته شده‌اند ساخته می‌شوند. در هنگام خرید این‌گونه قالیچه‌ها چند تکه‌ی اضافی از این مربع‌ها را خریداری کنید تا اگر قسمتی از قالیچه لکه‌ی بدی پیدا کرد، آن قسمت از قالیچه را جایگزین کنید. باید این تکه را با نخ مخصوص فرش‌ بر جای خود بدوزید.
 • خز، پوست گوسفند و پوستین: روی خز پودر تالک بپاشید و بگذارید این پودر به مدت چند ساعت روی آن باقی بماند. به وسیله‌ی برس این پودر را به درون موها شانه بزنید و سپس قالیچه را بتکانید. بسته به طول موهای قالیچه، این کار را چندین بار تکرار کنید. برای تمیز کردن پشت قالیچه از پارچه‌ای استفاده کنید که با مقدار اندکی آب و صابون نم‌دار شده است و به وسیله‌ی آن گرد و خاک آن قسمت را بزدایید. سپس با دستمال نم‌دار دیگری پشت قالیچه را کاملا تمیز کرده و قبل از استفاده مجدد کاملا خشک کنید.

نکات قالیشویی-3

نکاتی در خصوص تمیز کردن لکه‌های روی فرش

شستن و خشک کردن قالیچه‌ها: برای این‌که مطمئن شوید باید از خشکشویی، لکه‌گیری یا شست و شو با آب استفاده کنید از برچسب خود قالیچه کمک بگیرید. وقتی قالیچه برچسب «فقط خشکشویی» دارد شاید به این معنی است رنگ آن در تماس با آب تغییر می‌کند. حتما قبل از لکه‌گیری قسمتی از آن را امتحان کنید.
وقتی مشخص شد قالیچه قابل شست و شو است، با استفاده از دور ملایم ماشین آن را بشویید. برای اجتناب از گره خوردن حاشیه قالیچه، رشته‌ها را با نواری سفید درهم دیگر ببافید. قالیچه را در کیسه‌ی شست و شو قرار دهید تا از آسیب رسیدن به قالیچه درهنگام چرخش ماشین جلوگیری شود و با آب سرد و دور آهسته شسته شود.
قالیچه را روی میله‌ی رخت خشک‌کن، میز پیک نیک، یا چند آجر که روی هم قرار داده‌اید در ایوان یا تراس آویزان کنید. گذاشتن قالیچه خیسروی بند رخت باعث بد شکل شدن آن خواهد شد. قالیچه‌های الیاف مصنوعی را می‌توان مشابه فرش‌ها در مکان کوچکی مثل میز کار یا پیشخوان  قرار داده و لبه‌های تیز آن را با پارچه یا حوله‌های کهنه مهار کرد.
فرش‌ها معمولا هر ۱۲ تا ۱۸ ماه نیاز به شست و شوی اساسی دارند. وقتی‌ که از شوینده جدیدی استفاده می‌کنید، حتما قبل از استفاده مقداری از آن را در نقطه کوچکی از فرش‌ امتحان کنید تا مطمئن شوید که به فرش‌ شما آسیب نخواهد رساند. سپس برای تمیز کردن کل فرش‌ آن را روی کاشی یا سطح سیمانی قرار داده و طبق دستورالعمل آن را شست و شو و سپس آبکشی کنید. حتما توجه داشته باشید که فرش‌ قبل از استفاده خشک شده باشد.
خشکشویی برای قالیچه‌های سایز کوچک تا متوسط گزینه‌ی مناسبی است، برچسب قالیچه را برای دستورالعمل‌های مراقبتی چک کنید.

نکات قالیشویی-4

راهنمای لکه‌بری فرش‌ها

وقتی که فرش‌ شما لک شده است زمان عامل حیاتی‌ست. یادتان باشد با مالیدن، لکه را پخش نکنید و از ضربه زدن آهسته استفاده کنید و لکه را قبل از این‌که پخش شود جمع‌آوری کنید.  در این قسمت اطلاعاتی را برای‌تان آورده‌ایم که با دانستن آن‌ها دیگر نیاز نخواهید داشت فرش‌های خود را برای لکه‌گیری به قالیشویی بدهید.
 • نوشیدنی: محلول یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی یک‌چهارم پیمانه آب گرم و یک‌چهارم قاشق چای خوری سرکه سفید را تهیه کرده، روی لکه بمالید، آب‌کشی و لکه‌گیری کرده و خشک کنید.
 • لک قهوه و چای: از ترکیب محلولی که در بالا ذکر شد استفاده کنید، آن را به لکه بمالید، آب‌کشی کرده و لکه‌گیری کنید. اگر جای لک باقی ماند از تمیز کننده‌های فرش‌ موجود در بازار استفاده کنید.
 • لکه‌ی چربی: برای روغن‌های گیاهی و حیوانی از محلول خشکشویی فرش استفاده کنید.
 • آدامس: تا آن‌جا که می‌توانید با دست آدامس را از فرش‌ جدا کنید. سپس یک قطعه یخ را در کیسه پلاستیکی گذاشته و روی باقی‌مانده‌ی آدامس بگذارید و توسط یک قاشق یا چاقوی کند آنرا بخراشید.
 • رنگ: برای رنگ اکرلیک یا پلاستیک، تا زمانی که لکه هنوز خشک نشده با محلول تمیز کننده آن منطقه را تمیز کنید. اگر لکه باقی ماند با الکل آن قسمت را بسایید. برای تمیز کردن رنگ‌های روغنی از محلول‌های رقیق کننده‌ی رنگ بدون بو استفاده کنید و مراقب باشید به پشت فرش‌ نفوذ نکند.
 • سس گوجه فرنگی: اسفنج را به آب سرد و محلول تمیز کننده یا سیتراس-اکسیژن آغشته کنید و به آرامی آن را بسایید. با محلول یک فنجان سرکه و دو فنجان آب فرش‌ لکه‌گیری کنید و بگذارید خشک شود.
 • ادرار، مدفوع و استفراغ: از محلول‌های ضد‌عفونی کننده یا تمیز کننده سیتراس-اکسیژن استفاده کنید، فرش‌ آب‌کشی کرده و لکه‌گیری کنید و بگذارید خشک شود.
 • موم آب شده: دقیقا مثل روش پاک کردن آدامس رفتار کنید، یک قطعه یخ را در یک بسته پلاستیکی قرارداده و توسط آن موم را سفت کنید. با استفاده از یک پارچه سفید و تمیز نم‌دار یا یک تکه پنبه الکلی موم باقی‌مانده را تمیز نمایید.

 

منبع:ایرانگان