راهکارهایی-برای-نظافت-فرش-که-می_توانند-جایگزین-قالیشویی-شوند
تمیز کردن فرش به‌طور منظم، امری ضروری است زیرا گرد و غبار و میکروب‌ها در فرش جمع می‌شوند و باعث ایجاد انواع مختلفی از بیماری‌ می‌گردند. حقیقت این است که فرش و قالی کثیف می‌تواند باعث تشدید بیماری آسم شود و در ایجاد بیماری برونشیت و دسته‌ی وسیعی از مشکلات تنفسی نقش داشته باشد. با این حال ما در این مطلب راهکار یی را به شما معرفی می‌کنیم  که در بسیاری از موارد می‌توانند جایگزینی مناسب برای جلوگیری از  سپردن فرش به قالیشویی شوند.

از جاروبرقی کردن فرش به‌جای قالیشویی استفاده کنید

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات افراد آن است که بدون این‌که ابتدا فرش را کاملا تمیز کنند آن را به قالیشویی می‌سپارند. کشیدن جاروبرقی برای نظافت فرش امری ضروری است؛ چون گرد و‌ غبار اضافی را از آن می‌زداید؛ اما اگر احساس می‌کنید فرش گرد و غبار زیادی دارد؛ بهتر است هر دو روی آن را دوباره و چندباره با استفاده از جاروبرقی کاملا تمیز کنید. این کار باعث می‌شود گرد و خاک موجود در تارو پود فرش با استفاده از قدرت مکش جاروبرقی از آن خارج شود؛ البته اگر نمی‌خواهید از جاروبرقی استفاده کنید می‌توانید به سراغ جاروهای سنتی بروید که از ساقه‌های طبیعی ذرت ساخته می‌شوند؛ اما شک نکنید که این نوع جارو تاثیر جارو برقی را نخواهد داشت.

به‌جای استفاده از خدمات قالیشویی از  پاک کننده مناسب استفاده کنید

یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای نظافت فرش و نسپردن آن به قالیشویی استفاده از شامپو فرش است. استفاده از این روش را شاید بتوان یک نوع قالیشویی خشک نامید که بسیار هم مقرون به‌صرفه است. برای این‌کار و از بین بردن تمامی لکه‌ها، گرد و غبار و باکتری‌هایی که در فرش جا خوش کرده‌اند، انتخاب محصولات پاک‌کننده‌ی مناسب امری ضروری است. در این روش شما اساسا دو انتخاب پیش‌ رو دارید؛ یا می‌توانید از محصولاتی که به‌طور خاص برای فرش فرموله شده‌اند استفاده کنید یا می‌توانید یک پاک‌کننده‌ی خانگی بسازید. اگر فرش منحصر به‌فرد و گران‌قیمت است و نگرانید که ممکن است آن را خراب کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از محصولات تخصصی استفاده کنید. با این حال پیش از شروع کردن فرایند نظافت، پاک‌کننده را روی گوشه‌ای از فرش امتحان کنید. هم‌چنین می‌توانید آب ولرم را با صابون مایع ملایم مخلوط کنید؛ این گزینه نسبت به سایر گزینه‌ها، ارزان‌تر است؛ مخصوصا زمانی‌که تعداد زیادی فرش برای نظافت داشته باشید.

راهکارهایی برای نظافت فرش که می‌توانند جایگزین قالیشویی شوند1

پاک کردن لکه‌های چربی به‌جای سپردن فرش به قالیشویی با راهکاری بسیار ساده

یکی از بارزترین دلایلی که مردم فرش‌شان را به قالیشویی می‌سپارند وجود لکه‌های چربی در فرش است. لکه‌های چربی یک چالش واقعی هستند، زیرا پاک کردن آن‌ها بسیار دشوار است. با این وجود، با پاشیدن مقداری آرد روی لکه‌ها و سپس قرار دادن یک کاغذ کرافت روی آن‌ها، می‌توانید لکه‌ها را از بین ببرید. کاغذ کرافت را روی لکه‌ فشار دهید و بیست دقیقه صبر کنید. چربی به کاغذ کرافت منتقل خواهد شد و فرش شما به خوبی روز اول می‌شود.

سرکه سفید

سرکه‌ی سفید رقیق شده می‌تواند مانند یک محصول پاک‌کننده‌ی چند منظوره عمل کند. سرکه‌ی سفید رقیق شده نه‌تنها می‌تواند انواع لکه‌ها را پاک کند، بلکه می‌تواند میکروب‌ها را نیز از بین ببرد و خیلی سریع گرد و غبار را بزداید. با این حال، قاعده آن است که پیش از بکارگیری یک محصول به‌عنوان جایگزین قالیشویی، همیشه می‌بایست آن را روی یک ناحیه‌ی کوچک از فرش امتحان کنید.
موارد فوق چهار راهکار  برای نظافت فرش می‌باشند که در بسیار ی از موارد جایگزین خوبی به‌جای قالیشویی محسوب می‌شوند تا فرش را سریع و با کم‌ترین زحمت تمیز کنید. اگر به مواردی که در متن ارائه شد توجه نمایید بدون صرف هیچ‌گونه هزینه‌ای، فرش‌هایی تمیز و درخشان خواهید داشت.